Psychoterapia przez internet staje się szansą dla wielu osób, które ze względu na różne okoliczności nie mogą lub nie chcą skorzystać z kontaktu twarzą w twarz
Z terapii online mogą korzystać Ci, którzy:
– mają ograniczoną możliwość korzystania z psychoterapeutą ze względu na mieszkanie zagranicą lub w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma ośrodków, poradni, gabinetów oferujących pomoc psychologiczną,
– mają małe dzieci, które muszą być pod opieką,
– są niepełnosprawni ruchowo, lub mają czasowe problemy z poruszaniem się,
– cierpią na choroby somatyczne uniemożliwiające kontakt bezpośredni,
– mają problem zaawansowany, np.: odczuwają bardzo silny lęk lub cierpią na ciężką depresję, że z trudem lub wcale nie wychodzą z domu,
– chcą się skonsultować, bo nie wiedzą jak poradzić sobie w trudnej sytuacji,
– na dojazd do specjalisty musieliby poświęcić zbyt dużo czasu.
Okazuje się, że ta inna niż tradycyjna forma kontaktu terapeutycznego nie wyklucza możliwości prowadzenia działań w sposób etyczny i profesjonalny (Midkiff, Wyatt 2008). Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, w jakim stopniu psychoterapia on-line jest skuteczna. Jest to nowa forma kontaktu i w odniesieniu do niej nie przeprowadzono dużej liczby badań.
Od czego zaczynam?
Po kontakcie telefonicznym lub zgłoszeniu przez formularz kontaktowy umawiam termin konsultacji. Wsparcie online zaczynam od przeprowadzenia konsultacji (do 3 rozmów), na podstawie których mam możliwość zapoznać się z problemem i wraz z osobą zgłaszającą się po pomoc, podjąć decyzję, czy rozpoczniemy pracę, jak będzie ona wyglądała, na jakich zasadach będzie przebiegać. Wtedy również decydujemy, czy trzeba się skupić na naglącej spawie, ważnym temacie, czy może rozpocząć dłuższą pracę psychoterapeutyczną, na którą wcześniej nie było czasu.
Po wstępnych konsultacjach ustalamy dzień i godzinę naszych wirtualnych spotkań. Psychoterapię prowadzę zgodnie ze sztuką i etyką pracy tradycyjnej.
Jak przygotować się do terapii online?
W kontakcie online zawsze ważny jest spokój, zadbanie o swój komfort psychiczny. W gabinecie mamy zapewnioną poufność i dyskrecję. Nikt w trakcie sesji nie przeszkadza, nie puka, nie wchodzi do środka. W sytuacji wirtualnego spotkania:
– Wybierz miejsce, które daje możliwość swobodnej, nieskrępowanej, szczerej rozmowy.
– Bądź przygotowanym ok 5 min wcześniej przed połączeniem, aby uniknąć przeszkód technicznych, które mogą się pojawić.
– Potraktuj tę rozmowę tak, jakby to była rozmowa twarzą w twarz.
– Zadbaj o czas, aby w trakcie wideorozmowy nic mam nie przeszkadzało.
– Przed połączeniem zamknij wszystkie aplikacje, które są otwarte na komputerach lub smartfonach, zostaw tylko Skypa.
– Naładuj urządzenie, z którego się łączysz.
– Zadbaj o słuchawki, dzięki którym będziesz lepiej słyszeć głos terapeuty i możesz mówić ciszej, bo mikrofon jest bliżej waszych ust.
Płatność za terapię on-line:
Na dzień przed terminem sesji przelewem na konto:
19 1050 1038 1000 0091 2002 9054 ING Bank śląski S.A. , w tytule proszę wpisać nick SKYPE, godzinę oraz dzień sesji,
Nazwa odbiorcy: Spotkanie- Ośrodek Psychoterapii Karina Hanowska
Opłata 180 PLN/za sesję/za konsultację on line (Videoreozmowa Skype)
INFORMACJA: Jeśli mają Państwo dostęp do psychoterapeuty pracującego w gabinecie, ośrodku, poradni w tradycyjny sposób w nurcie o udowodnionej skuteczności, wówczas warto rozważyć formę osobistego kontaktu. Najwięcej badań dotyczących skuteczności terapii przeprowadzono w odniesieniu do terapii prowadzonej w kontakcie bezpośrednim.