Psychoterapia przez Skype w czasie pandemii
W obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa nasze relacje, usługi przeniosły się do sieci internetowej. Nie wychodzimy z domu, staramy się ograniczać nasze kontakty. Wyjścia i sprawy do załatwienia sprowadzamy do koniecznego minimum. Wszystko dla wspólnego dobra. Świat zewnętrzny zatrzymał się, ale nasz świat wewnętrzny jest nie do zatrzymania.
Dochodzą do nas informacje, które na niektórych z nas wpływają negatywnie. Słyszymy, że koronawirus podbija Polskę, wzrasta liczba zakażonych, ludzie tracą pracę, tracą swoją normalność. Przeżywamy kryzys gospodarczy, ale również niektórzy z nas swój własny, osobisty. Przez to często jesteśmy sami z naszymi emocjami, wyobrażeniami i katastroficznymi wizjami.
Wsparcie w tym czasie kryzysu jest możliwe. Rozmowy z bliskimi, wsparcie emocjonalne, szukanie zasobów mimo wszystko to sposoby na lepsze radzenie sobie z obecną sytuacją. (Zainteresowanych odsyłam do tekstu pt: Lęk w czasie epidemii- jak sobie z nim radzić?) Jeśli to wszystko przestaje działać i pomagać, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Wystarczy przełamać opory i spróbować kontaktu ze specjalistą online. Fakt, że jest to wirtualny kontakt nie zmienia zasad i sposobu pracy psychoterapeuty. Warto pamiętać, że wyrażone emocje ciążą znacznie mniej.
Od czego zaczynam?
Po kontakcie telefonicznym lub zgłoszeniu przez formularz kontaktowy umawiam termin konsultacji. Wsparcie online zaczynam od przeprowadzenia konsultacji (do 3 rozmów), na podstawie których mam możliwość zapoznać się z problemem i wraz z osobą zgłaszającą się po pomoc, podjąć decyzję, czy rozpoczniemy pracę, jak będzie ona wyglądała, na jakich zasadach będzie przebiegać. Wtedy również decydujemy, czy trzeba się skupić na naglącej spawie, ważnym temacie, czy może rozpocząć dłuższą pracę psychoterapeutyczną, na którą wcześniej nie było czasu.
Po wstępnych konsultacjach ustalamy dzień i godzinę naszych wirtualnych spotkań. Psychoterapię prowadzę zgodnie ze sztuką i etyką pracy tradycyjnej.
Jak przygotować się do terapii online?
W kontakcie online zawsze ważny jest spokój, zadbanie o swój komfort psychiczny. W gabinecie mamy zapewnioną poufność i dyskrecję. Nikt w trakcie sesji nie przeszkadza, nie puka, nie wchodzi do środka. W sytuacji wirtualnego spotkania:
- Wybierz miejsce, które daje możliwość swobodnej, nieskrępowanej, szczerej rozmowy.
- Bądź przygotowanym ok 5 min wcześniej przed połączeniem, aby uniknąć przeszkód technicznych, które mogą się pojawić.
- Potraktuj tę rozmowę tak, jakby to była rozmowa twarzą w twarz.
- Zadbaj o czas, aby w trakcie wideorozmowy nic mam nie przeszkadzało.
- Przed połączeniem zamknij wszystkie aplikacje, które są otwarte na komputerach lub smartfonach, zostaw tylko Skypa.
- Naładuj urządzenie, z którego się łączysz.
- Zadbaj o słuchawki, dzięki którym będziesz lepiej słyszeć głos terapeuty i możesz mówić ciszej, bo mikrofon jest bliżej waszych ust.
Dla kogo jest terapia online?
Okoliczności sprawiły, że postanowiłam pracować terapeutycznie online. Przed pandemią byłam sceptyczna wobec takiej formy udzielania pomocy. Zastanawiałam się, jak osoba z którą pracuję online będzie się czuła, czy taka formuła będzie skuteczna. Wypowiedzi psychoterapeutów doświadczonych w prowadzeniu e-sesji i piśmiennictwo daje nadzieję na powodzenie tej metody pracy. Psychoterapia przez internet staje się szansą dla wielu osób, które ze względu na różne okoliczności nie mogą lub nie chcą skorzystać z kontaktu twarzą w twarz (Chochołowska, Osipczuk 2010; Mishna, Levine, Bogo, Van Wert 2013). Z terapii online mogą korzystać Ci, którzy:
- mają ograniczoną możliwość korzystania z psychoterapeutą ze względu na mieszkanie zagranicą lub w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma ośrodków, poradni, gabinetów oferujących pomoc psychologiczną,
- mają małe dzieci, które muszą być pod opieką,
- są niepełnosprawni ruchowo, lub mają czasowe problemy z poruszaniem się,
- cierpią na choroby somatyczne uniemożliwiające kontakt bezpośredni,
- mają problem zaawansowany, np.: odczuwają bardzo silny lęk lub cierpią na ciężką depresję, że z trudem lub wcale nie wychodzą z domu,
- chcą się skonsultować, bo nie wiedzą jak poradzić sobie w trudnej sytuacji,
- na dojazd do specjalisty musieliby poświęcić zbyt dużo czasu.
Okazuje się, że ta inna niż tradycyjna forma kontaktu terapeutycznego nie wyklucza możliwości prowadzenia działań w sposób etyczny i profesjonalny (Midkiff, Wyatt 2008). Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, w jakim stopniu psychoterapia on-line jest skuteczna. Jest to nowa forma kontaktu i w odniesieniu do niej nie przeprowadzono dużej liczby badań. W obecnej sytuacji, kiedy wsparcie i pomoc psychologiczna w rozumieniu tradycyjnym jest bardzo mocno ograniczona, warto rozważyć pracę online, która może pomóc w lepszym radzeniu sobie z kryzysem i wspólnie z towarzyszącym terapeutą przejść ten trudniejszy czas.
Zapraszam do kontaktu.
Karina Hanowska
Related Posts
Psychiatra- kim jest i co leczy?
Do lekarza idziemy zazwyczaj wtedy, gdy coś nam dolega. Ból, cierpienie, objawy...
Tu nie chodzi o jedzenie- o zaburzeniach odżywiania
Karina Hanowska Bulimia, anoreksja, napadowe objadanie się – na pierwszy rzut...
Ciało- mój przyjaciel czy wróg?
Towarzyszy nam od początku naszego istnienia. Jest z nami każdego dnia. Jest...
Jak wspomóc leczenie depresji dietą? Wyjaśnia Monika Szostek- dietetyczka
Dieta powinna być urozmaicona i różnorodna, pozbawiona produktów wysoko...